-
Kaynak Ağzı Açma Makineleri

Kaynak Ağzı Açma Makineleri

                                         Genel  Tanıtım ve Teknik Özellikleri
   Kaynak Ağzı Açma (K.A.A) makinesinin patenti HİDELSAN firmasına ait olmakla birlikte, başka bir yerli  üreticisi bulunmamaktadır. 
   Günümüzde doğalgaz boru  hatları, su  boru sistemleri, petrol  boru hatları, petro kimya boru tesisleri, gemi sektöründeki limanlar  ve benzeri dolum tesislerinde kısaca; taneli mamüllerin ve akışkan maddelerin taşınabilmesi için gerekli olan tüm sistemlerde borular ve boru hatları kullanılmaktadır.Bu sistemlerde kullanılan boruların dirseklerle birleşmesini sağlamak için kaynak yapılması gerekmektedir. Bu yapılan kaynakların sağlam, uzun ömürlü olabilmesi için boruların dirsek kısımlarına kaynak ağzı açılması gerekmektedir.
   Eski tip kaynak ağzı açma işlemlerinde manuel şekilde, el ile çalışan spiral taş motorları kullanılarak üretim yapılmakta ve taşlama yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemle harcanan emek fazla olmakta ve çıkan ürünler homojen olmamaktadır.
   K.A.A. makinesi ile  insan emek gücü azalarak daha hızlı şekilde ve homojen bir kaynak ağzı elde edilmektedir. Geliştirilmiş olan K.A.A. makinesi ile  önceden oluşan insan kaynaklı hatalar, kalitesiz malzeme üretimi, yüksek fire miktarı, yüksek maliyet giderleri minimum değerlere indirgenmiştir.
   K.A.A makinesinin inovatif ve özgün yönleriyle;
Çelik ekipmanlar,
PLC kumanda sistemi,
Frekans kontrolü,
İşleme devir ayar kontrolü
Otomatik kumanda sistemi 
    ile standart ölçülerde,istenen açılarda ve aynı kalitede sürekli imalat yapılabilmektedir.
    Üç ağız bir "Patent T" insan emek gücü ile yapıldığında;her bir ağız tek tek işleneceğinden 1-4 saat (malzeme ebadına göre)süren işleme zamanı,K.A.A makinesi ile tek seferde üç ağız üretimi 5-10 dakikaya indirgenmiştir.Böylece K.A.A makinesi ile yapılan homojen kaynak ağzı açma işleminde %90 oranında üretim artışı görülmektedir.
    *K.A.A. makinesi ile 2" inch ten....24" inch ölçüsüne kadar olan bağlantı elemanlarına kaynak ağzı açılabilmektedir.
     *K.A.A makinesi ile üretilen Patent Dirsek ve Patent T bağlantı tesisat malzemeleri standart bağlama açısı özelliklerine sahiptir.


                                                        YENİLİKLER
*K.A.A makinesi ile üretilen ürünler homojen düzlemde,standart yapıda olup fire miktarı minumum değerlere indirgenmiştir.
*K.A.A makinesi ile ortalama 5 dakidada işlemi bitmiş 1 ürün elde edilmektedir.
*K.A.A makinesi ile eski kaynak ağzı açma yöntemlerine kıyasla üretim hızı %90 oranında artış göstermektedir.
*K.A.A makinesinde alınan üstün emniyet tedbirleri sayesinde kaynak ağzı açma işlemlerinde,iş kazalarının olma olasılığı engellenmiştir.
*K.A.A makinesinde tek tip malzeme türü değil,isteğe bağlı çeşitli malzemelerin işlenmesi gerçekleştirebilmektedir.


Faaliyet Alanları :
*Kimya ve petro kimya sanayi tesisleri, petrol türevi üretim tesisleri, gemi inşaat ve dolum tesisleri, doğalgaz nakil ve dağıtım hatları vb. tesislerden oluş
maktadır.